Sprzedaż używanego auta - czego się spodziewać w praktyce?

Sprzedaż używanego samochodu

Sprzedaż używanego samochodu może być prosta lub wręcz przeciwnie - w zależności od naszych oczekiwań co do ceny, od stanu samego auta, a także od ilości czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na proces sprzedaży. Jeżeli chcemy zrobić to w miarę możliwości szybko i sprawnie, to warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać przy każdej z popularnych form sprzedaży.

Ogłoszenia w Internecie

Internet stopniowo zastępuje tutaj najpopularniejsze do niedawna gazety z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Trudno się dziwić, gdyż możliwość umieszczenia szczegółowych zdjęć sprzedawanego samochodu jest niezmiernie cenna z perspektywy kupującego. Warto w pełni wykorzystać potencjał tej formy sprzedaży. Postarajmy się więc, by nasz samochód na zdjęciach wyglądał jak najbardziej atrakcyjnie. Nie chodzi tu oczywiście o ukrywanie ewentualnych rys, wgnieceń czy drobnych problemów, a raczej o podkreślenie tych lepiej wyglądających elementów. Gdy już umieścimy ogłoszenie, pozostaje nam czekać. W zależności od atrakcyjności naszego ogłoszenia możemy się spodziewać albo zupełnego braku zainteresowanych, albo takiego natężenia telefonów, że nie będziemy mieli czasu większości z nich odbierać. Warto więc zaobserwować wcześniej jak wyglądają ceny transakcyjne samochodów w podobnym stanie jak nasz, aby nie żądać od kupujących ani zdecydowanie za wysokiej, ani zbyt niskiej ceny.

Ogłoszenia w gazetach

Choć internet pełni tu wiodącą rolę, to wiele potencjalnych osób przywiązanych jest do tradycji wertowania ogłoszeń motoryzacyjnych w prasie. Zastanówmy się więc, do jakiej grupy docelowej chcemy kierować naszą ofertę sprzedaży. Jeżeli sprzedajemy auto marki popularnej raczej wśród ludzi młodych, to wystawianie ogłoszeń w gazetach może być jedynie stratą czasu i pieniędzy, gdyż potencjalni kupujący nie korzystają z tego medium. Co innego, gdy nasz samochód jest popularny wśród osób należących do starszego pokolenia. Wtedy warto choć raz wystawić tradycyjne, papierowe ogłoszenie - a może się okazać, że był to najlepszy wybór.

Wstawienie auta do komisu

Jeszcze niedawno komisy były jedną z najpopularniejszych form sprzedaży aut. Wciąż zresztą widujemy na ulicach place komisów, pełne najróżniejszych aut. Skuteczność skorzystania z tej formy sprzedaży zależy to jednak od profesjonalizmu osób pracujących w danym komisie. Na naszą niekorzyść świadczy tutaj fakt, że czasem może im wcale nie zależeć na szybkiej i sprawnej sprzedaży naszego auta. Jeżeli bowiem nie są aktywnie zaangażowani w sprzedaż aut stojących na placu, to jeśli uda im się sprzedać nasze auto, może zostać po nim dziura. Paradoksalnie więc czasem komisom opłaca się trzymać auta, których nie planują sprzedać, aby wzbudzić w potencjalnych klientach wrażenie ogromnej oferty, jaką dany komis ma dla nich. Biorąc pod uwagę fakt, że o ile skup samochodów używanych oferuje nam gotówkę w zasadzie od razu, to w przypadku komisu będziemy musieli na nią czekać - nie do końca wiadomo jak długo.

Tradycyjny skup samochodów używanych

Wiedząc, że z perspektywy sprzedającego, wiele komisów pełni niewiele bardziej zaawansowaną rolę niż po prostu parking, gdzie nasze auto będzie stało z przyklejoną kartką z ceną, wielu sprzedających rozważa skup samochodów używanych jako w miarę prostą procedurę sprzedaży auta. Jeżeli zależy nam na czasie, to rzeczywiście wydaje się to być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Wystarczy bowiem dostarczyć auto wraz z niezbędnymi dokumentami do skupu lub w miejsce wskazane przez pracowników skupu, by przeprowadzona została rzetelna wycena. Potem wszystko zależy od tego, czy wycena ta nas satysfakcjonuje. Zanim jednak zastanowimy się, czy nie udałoby nam się uzyskać lepszej ceny sprzedając auto w ramach tradycyjnych ogłoszeń, pomyślmy czy rzeczywiście mamy czas na spotykanie się z potencjalnie ogromną grupę ludzi, którzy czasem nawet nie chcą kupić auta, ale i tak marnują nasz czas. Z tą myślą, jeżeli zaakceptujemy szacunkową wycenę, jaka zostanie nam dla zaprezentowana, pozostaje jedynie podpisanie niezbędnych dokumentów i odebranie gotówki lub też czekanie na przelew.

A może oddać na złom?

To ostateczny krok, zanim jednak do niego dojdzie - warto spróbować którejś z powyższych metod. Jeżeli bowiem nasze auto nie jest naprawdę tragicznym stanie, to może się okazać, że wycena, jaką otrzymamy ze skupu samochodów używanych, zdecydowanie przekroczy kwotę, którą dostalibyśmy na złomowisku. Dla niektórych sprzedających znaczenie ma też to kwestia sentymentów. Przecież z autem tym byliśmy związani przez kilka lat naszego życia - czy naprawdę chcemy je oddawać na złom?

Co zatem wybrać? Po przeczytaniu powyższego opisu każdy chyba wyrobił sobie już jakieś zdanie - każdy ze sposobów ma też swoje plusy i minusy, a ostateczny wynik zależy też w jakimś stopniu od naszego szczęścia. Jeśli jednak zależy nam na czasie i prostocie sprzedaży auta - skup samochodów wydaje się być najlepszą opcją w większości wypadków. Warto jedynie na początek zapytać rodzinę i znajomych - często po sprzedaży okazuje się, że ktoś z nich jest zły - bo chciał kupić takie auto jak nasze, a nie wiedział że chcemy je sprzedać.

Skupy aut w Warszawie

  1. https://sellcars.warszawa.pl/
  2. https://www.infocargroup.pl/