Edytory tekstów - przegląd

Edytory tekstów

Najczęstszą czynnością jaką wykonujemy na komputerze jest pisanie tekstu w edytorze. W poniższym tekście spróbujemy omówić najpopularniejsze edytory tekstu w systemie Windows.

Notatnik

Podstawowym edytorem tekstu jest notatnik, wbudowany w zainstalowany system operacyjny. Jego jedyną zaletą jest szybkie uruchamianie. Nadaje się do zapisywania krótkich notatek pozbawionych zaawansowanego formatowania.

Edytor Notepad ++

Innym prostym edytorem jest Notepad++, który możemy ściągnąć za darmo ze strony producenta. Program ten jest podstawowym narzędziem dla wielu programistów. Jego zaletą jest możliwość kolorowania składni języków programowania, dzięki czemu ułatwia znaczącą programowanie. Dzięki temu programowi np. tworzenie stron internetowych będzie o wiele łatwiejsze. Możemy indywidualnie wybrać kolory formatowania tekstu oraz tła.

Inne opcje formatowania są ograniczone do minimum, przez co nie jest możliwe stworzenie w tym programie dłuższego tekstu przeznaczonego do wydruku. Program uruchamia się błyskawicznie i nie zabiera wielu zasobów komputera. Podsumowując - program z kameleonem w logo jest podstawowym narzędziem pracy wielu programistów i do tego właśnie celu został stworzony. Jeśli zajmujemy się tworzeniem dłuższych tekstów, lub marzymy o napisaniu książki, zwróćmy uwagę na programy opisane w dalszej części tekstu.

Edytor tekstu z pakietu Office Starter

Office Starter to darmowy program, który nie można ściągnąć z sieci. Jest on natomiast preinstalowany na dyskach twardych komputerów wraz z systemem operacyjnym Windows. Jest doskonały do tworzenia tekstów które mamy zamiar drukować. Formatowanie tekstu w tym programie jest rozwinięte, ale z drugiej strony brakuje takich funkcjonalności jak tworzenie spisów treści i przypisów. Program wyświetla w niewielkim oknie reklamy, nie przeszkadzają one jednak w pracy i nie rozpraszają uwagi. Dla początkującego użytkownika nie potrzebującego tych funkcji to bardzo dobre rozwiązanie.

Microsoft Word z pakietu Microsoft Office

Microsoft Office to bardzo rozbudowany pakiet biurowy, wyznaczający standardy na całym świecie. W jego skład wchodzi między innymi edytor tekstu Word. Program jest płatny. Pozwala na komfortową pracę, dzięki niemu możemy otwierać niemal wszystkie rodzaje plików tekstowych. Począwszy od wersji 2007 pracę ułatwia nam wstążka w menu, na której znajdują się najczęściej używane opcje. Element ten powstał na miejsce tradycyjnego menu.

Edytor tekstu z Pakietu Open Office

Kolejny darmowy program oferujący bardzo wysoką funkcjonalność to pakiet Open Office. Funkcjonalność tego pakietu biurowego jest równie wysoka płatnego pakietu Microsoft Office, nie ma przeszkód aby stanowił on podstawowy program do edycji wszelkiego rodzaju tekstów w domu i w firmie. W niektórych zastosowaniach przewyższa on nawet konkurencyjne produkty, czasem pojawiają się niestety problemy z otwieraniem plików w formatach stosowanych w Microsoft Office.

Google Docs

Dla osób które dużo korzystają z produktów firmy Google alternatywą dla powyżej wspomnianych programów jest aplikacja Google Docs. Zaletami tej aplikacji jest synchronizacja wszystkich danych na zewnętrznym darmowym serwerze. Program Google Docs integruje się z innymi aplikacjami Google, nie działa natomiast bez dostępu internetu. Program, podobnie jak większość produktów firmy Google posiada ascetyczny lecz bardzo funkcjonalny panel użytkownika.